Su İçmenin Faydalarını Biliyor Musunuz?

Su geçmişten günümüze kadar her dönemde doğal bir madde olarak hayatımızda yer almıştır. Hayati önemi bulunan suyun sadece susuzluğu gidermediği ve daha birçok yararı olduğu yapılan bilimler çalışmalar ile saptanmıştır. Gün içinde birçok kişi bazen su içmeyi unutur ve önemsemez, halbuki su birçok şeye iyi gelmektedir. Kış ayında olduğumuz için ilk faydası olarak vücut ısısını dengelemesini dikkate alabiliriz. Günde 2 litre kadar su içerseniz vücut ısınız dengelenecek ve üşümeniz, hasta olmanız gibi sorunlar en aza inecektir. Özellikle yağ oranı düşük olan kişiler bol su tüketirlerse kışın soğuğundan korunmuş olurlar.Su içmenin faydaları, sağlıklı eklemler için su, su tüketimiAçlığı bastırma özelliği ise suyun besin olma özelliğidir. Acıktığınız zamanlarda yemek yiyemiyorsanız bir bardak su içerek açlığınızı bastırabilirsiniz. Aç iken çok fazla su tüketmekten uzak durmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Açken içeceğiniz fazla su midenizde şişkinlik hissine ve bazen de ishale sebep olabilir. Eğer bağırsak ve sindirim sorunlarınız var ise ılık su içmeye özen gösterin. Ilık su bağırsakları yumuşatır ve sindirimin daha kolay olmasını sağlar. Basur probleminiz var ise mutlaka ılık su tüketin.

Suyun vücudu besleme özelliği bulunmaktadır. İçtiğiniz su göz kaş, deri, saç gibi yerlerin daha sağlıklı ve daha pürüzsüz olmasını sağlar. Parlayan bir cilt için günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Doğal güzellik sırlarından bir tanesi su tüketimidir. Saçınız aşırı yağlanıyorsa bu yağlanmayı geciktirmek için de yine doğanın bu harika mucizesinden faydalanabilirsiniz. Her yemek ortasında ve sonrasında mutlaka bir bardak su tüketmeye çalışın. Sindirimin kolay olmasını sağlayacağından mide rahatsızlıkları ve sindirime bağlı olarak vücutta beliren hastalıkların oluşumu en aza inecektir.

El, kol, bacak vb. eklemlerinizin daha sağlıklı olması için kireçlenmeyle yüz yüze kalmaması gerekmektedir. Eklemlerde kireçlenmeyi önlemenin en güzel yolu yine su içmekten geçer. Su eklemlerin yağlanmasını sağlayarak kemiklerin birbirlerini aşındırmasını azaltır. Eklemlerdeki kireçlenmenin sebebi kemiklerin birbirlerine sürtmesi olduğundan yağlanmış eklemlerde kireçlenme olması engellenir. Daha sağlıklı yaşamak için mutlaka su tüketin.

gunay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir