Saçın Yağlanmasını Önleme

Saçınızı yıkadığınız halde sürekli yağlı oluyorsa birkaç önlem alarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Saç yağlanması hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olurken aynı zamanda saç sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple mutlaka saç yağlanmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Doğal yollarla saç yağlanmasını engelleyebileceğiniz gibi ilaçlar kullanarak da engelleyebilirsiniz. Ancak en güzel çözüm doğal çözümlerdir. Bu sebeple burada sizlere aktaracağımız bilgiler doğal çözümler olacaktır.

Saçınızı sık sık yıkıyorsanız yağlanmasına davet çıkarıyorsunuz demektir. Saçınızı sık sık yıkadığınızda doğal yağ dengesinin bozulmasına ve saç derinizin kurumasına sebep olursunuz. Vücudunuz bu olaya tepki olarak aniden bir yağlanma sürecine girer ve kuruyan saç derinizi dış etkenlerden korumak için yağlanır. Buradaki bağlantı saçınızı ne kadar fazla yıkarsanız saç derinizin o kadar kuruyacağı ve buna bağlı olarak yağlanmanın daha fazla olacağıdır. Bu sebeple sık sık saçınızı yıkamayın ve saçınızı yıkarken mutlaka ılık veya soğuk su kullanmaya özen gösterin. Herkes soğuk su ile duş alamaz ancak ılık su ile alabilir. Ilık suyun kullanılmasının sebebi de saç derisinin kurumasını ve çabuk yağlanmasını önlemektir.saç yağlanması, saçın yağlanmasını önleme, saçın yağlanmasını önlemede doğal çözümSaçınızı şekillendirmek için köpük, sprey vb. malzemeler kullanıyorsanız daha dikkatli olun. Özellikle spreyler direk saç köküne sıkıldıklarında saç derisinde kurumaya ve tahrişe sebep olurlar. Bu kuruma tahriş sonrasında da saç derisi kendini korumaya geçer, aşırı yağ salgılar. Aynı şekilde saç köpüğü uygularken de sadece saçın uçlarına sürmeye ve köklerinden, saç derinizden uzak durmaya çalışın. Saç spreyinin yaptığı gibi saç köpükleri de kafa derisi ile temasa geçtiklerinde kuruluğa ve dolayısıyla aşırı yağlanmaya sebep olurlar.

Yağlanmaya karşı önlem aldığınız halde saçınız hala yağlanıyorsa bu sefer de yalpı saçınızı temizlemek için ataklar yapmalısınız. Yapabileceğiniz güzel ve doğal bir uygulama sirke ile saçınızı yıkamak olabilir. Banyodan çıkmadan önce saçınızı sirke ile yıkayın ve ıslakken o şekilde kurumaya bırakın. Sirkeyle saçınızı yıkadıktan sonra tekrar su ile yıkamayın, sirkeli halini kurumaya bırakın. Önceleri sirke kokacaktır ancak saçınız kurumaya başladıkça sirke uçacak, kokusunu da beraberinde götürecektir.

gunay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir