Saç Uzatma Yolları

saç uzatmak

saç uzatmak

Doğal Saç Uzatma Yolları 
Kadınların güzelliğini ortaya çıkaran saçlar için yüzünüze uygun görünüm veren saçlarımızın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Saçlarımız için  kalitesiz şampuanlar, şebeke suyu, boyalar, kimyasal saç şekillendiriciler vs’ler sebepli yapısını bozarak, yanmış, sağlıksız, kırık, mat görünüm almış saçlarımıza çözümler ararız. Hatta bazen sadece saç yıpranması ile kalmaz, saçlı deride yanma, kaşıntı, kepek, kabuklanma şeklinde saç derimizde sağlıksız bir tepki verir. Her zaman doğal ürünlerle bakım yapma taraftarı olduğum için şimdi sizlere 2 doğal kür ile saçlarınızı uzatmanın yollarını belirteceğim.
Biri siyah turp ile yapılıyor, turp mevsimi yakında biteceği için devam edebilmenize alternatif olarak sinameki 2. kürümüz olabilir. Bu 2 kür saçlarınızı sağlıklı uzatmanın kolay ve doğal yöntemidir.

1) Saf D-Pantenol İlaveli Siyah Turp İle Saç Uzatma Ve Bakım Kürü

Malzemeler:
1 adet Siyah Turp (orta boyuttan biraz büyük olsun)
1-2 yemek kaşığı Bal
1 tatlı kaşığı Hint Yağı
1 tatlı kaşığı Macadamia Yağı
5 ml Saf E Vitamini (Doa Kozmetik’ten alabilirsiniz)
5 ml Saf B Vitamini / D-Panthenol (Doa Kozmetik’ten alabilirsiniz)

Nasıl Yapılır:

Öncelikle turpun üstünden şapkasını kesin ve içini kabak oyacağı ile bir miktar oyun. (çok fazla oymayın beyaz kısmı bal ile eriyip farklı bir forma dönüşmesi gerekiyor balı koyabileceğiniz kadar kısmı oymanız yeterli olur) Turpu oyduktan sonra içine bir yemek kaşığı balı doldurun ve kestiğiniz şapka kısmını üstüne kapatıp 24 saat bekletin (özellikle balkonda bekletmenizi tavsiye ederim). Bal turpun beyaz kısımlarını eritip yine kıvamlı bulanık bir yapı haline geçecek bu kısmı kürde kullanacağız.

Normalde ilaç kullanmadan öksürüğünü geçirmek isteyenlere önerilir bu bal ve siyah turp birleşimi öksürük sorunu olanlara duyurulur, günde 2-3 yemek kaşığı içilebilir. 🙂

24 saat sonra elde ettiğimiz bal turp karışımına hint yağı, macadamia yağını, e vitamini ve b vitaminini ekleyip güzelce karıştırıp önce saç diplerine sonra boylarına olacak şekilde sürüyoruz. Saçlarımıza sağa sola bulaşmasın diye bir bone yada streç hatta bir poşet geçirip üstüne havlumuzu sarıp 3-4 saat bekliyoruz. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayıp kremleyebilirsiniz (lütfen saç kremini saç diplerinize sürmeyin)

Turp özellikle boya, röfle, düzleştirici gibi işlemlerden hasar görmüş saçları toparlayıp yumuşatması ile bilinir. Bal yine aynı şekilde saçları yumuşatıp parlaklık nemlilik sağlar. Eğer istenilirse karışıma bir tane yumurta sarısı ilave edilebilir. (yumurta sarısı eklerseniz lütfen saçlarınızı önce soğuk su ile durulayıp karışımı saçınızdan fazlasını akıtıp ondan sonra şampuanlayın)

Kürü haftada 4-5 defa yapabilirisiniz. turp mevsimi geçmek üzere olduğundan sizlerde benim gibi şimdiden turpları alıp difrizde muhafaza edebilirsiniz.

 

2) Saf D-Pantenol İlaveli Sinameki İle Saç Uzatma Ve Bakım Kürü

Malzemeler:
2 tutam Sinameki
Yarım çay bardağı Su
1 tatlı kaşığı Hint Yağı
1 tatlı kaşığı Macadamia Yağı
5 ml Saf E Vitamini (Doa Kozmetik’ten alabilirsiniz)
5 ml Saf B Vitamini / D-Panthenol (Sevil veya doa Kozmetik’ten alabilirsiniz)

Nasıl Yapılır:

2 tutam sinameki yarım çay bardağı suda 1dk kaynatılır ve altı kapatılıp demlenmeye bırakılır. Ilındıktan sonra süzülüp yaprak kısımları atılır. Sinamekili suya hint yağı, macadamia yağı, saf e vitamini, saf b vitaminini ekl9eyip homojen karıştırıp yine saç diplerinden başlayıp saç uçlarınıza doğru sürün. Saçlarınızı streç, bone belkide bir poşetle sarıp üstüne yine bir havlu örtüp 3-4 saat bekleyin. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayıp kremleyebilirsiniz (lütfen saç kremini saç diplerinize sürmeyin). Kürü haftada 1 yada 5 günde bir defa yapabilirsiniz. Kürü 8 defa yaptıktan sonra saçlarınızın sinamekiye alışkanlık kazanmaması için 10-15 gün ara vermenizi ve kürü en az 3-4 defa uygulamanızı öneririm.

Bu bakım kürleri kesinlikle saçlarınıza bakım sağlayarak kırılması saç dökülmesi, mat görünmesi gibi önemli unsurları saçlarınızdan gidererek sağlıklı bir saç görünümü ve saçlarınızı uzatmanıza yardımcı olacaktır. 🙂

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir