Menopoz Döneminde Kadınlar

Menopoz Döneminde Kadınlar

Regl döneminin başlamasıyla salgılanmaya başlayan östrojen hormonlarının az salgılanması ya da hiç salgılanmaması dönemine verilen isime menopoz denir. Kadınların ömrünün büyük bir kısmını kaplayan menopoz dönemi 50’li yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Farklı rahatsızlıkları doğuran menopoz döneminin başlıca belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz. Ateş basması, uyku düzensizliği, aşırı sinirlilik, depresif ruh hali, terleme gibi birçok belirti gösterilebilir. Bu belirtiler bedenen ve psikolojik olarak rahatsız edici olsa da genel sağlık konusu açısından çok önemli bir soruna yol açmamaktadır. Östrojen hormonunun tükenmesiyle ortaya çıkan menopoz dönemi, menopozun ileriki dönemlerinde farklı rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Östrojen hormonu tükendiğinde yahut az salgılanmaya başlandığında beraberinde kemik erimesi, kalp damar hastalıkları, kanser türleri gibi hastalıklarında risk oranı artmaktadır. Bu dönemde kadınlar beslenmelerine ve sağlığına daha fazla dikkat etmezlerse birçok hastalık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu hastalıklardan korunmak amacıyla farklı tedbirler alınabilir. Örneğin sabahları ve gün içerisinde düzenli spor yapmak, düzenli beslenip alınması gereken her gıdadan yeteri miktarda alınması menopoz dönemini giren kadınlar her konuda daha hassas ve duygusal tepkimeler verebilir. Alıngan bir ruh hali içerisinde olabilirler. Menopoz dönemine giriş aşamasının farklı bir belirtisi olarak da regl dönemindeki düzensizlikleri gösterebiliriz. Buna örnek olarak ise geciken veya erken başlayan regl dönemi; daha fazla veya daha kısa süren regl dönemi gibi örneklendirebiliriz.

 

Aşağıdaki videoyu izleyerek menopozda yaşanan ateş basması için ne yapılabilir öğrenebilirsiniz. Videomuzu beğenirseniz yorum yazabilirsiniz. Videoyu izledikten sonra yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Menopozda Yaşanan Ateş Basması İçin Ne Yapılabilir?

Menopoz dönemini daha rahat atlatmanın farklı yollar da vardır. Örneğin nikotin tüketiminin azaltılması en aza indirgenmesi. Her gün düzenli şekilde spor yapılmalıdır. Düzenli spor yapılması tansiyon yükselmelerini önler, selülitlerin oluşumu engellenir, kalp ve damar hastalıklarından korur, ruhsal durumunuz ise genç kalır. Güneşli alanlarda fazla kalınması ise kemikleri güçlendirir. Yeşil renkli sebzeler sofralarınızın olmazsa olmazlarından olmalıdır. Örneğin dereotu, ıspanak, maydanoz, brokoli, roka gibi besinlerin tüketilmesi hem çok yararlı hem de çok sağlıklı olacaktır. Hemen hemen her gün kalsiyum alınmalıdır. Her kadının hayatının genelinde süt ve süt ürünlerini bol tüketmesi çok önemlidir. Her gün yoğurt tüketilmesi ve süt ürünlerinin tüketilmesi kemik erimesini önler. Hamur işlerinden, beyaz unlu gıdalardan özelliklede şekerden uzak durulmalıdır. Su tüketimi ise fazla olmalıdır. Oda sıcaklığındaki ılık suyun tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Menopoz döneminde kilo alınması normal bir durumdur. Kilo vermek için aç kalınmamalıdır. Normal bir günde üç öğün yemek yenildiği gibi bu dönemde de aynı şekilde beslenmeleridir. Bol taze meyve ve sebze tüketilmelidir, ok tutucu hafif besinler tüketilmelidir. Menopoz döneminin daha rahat atlatılması: Yumurtalıklar kadınlık hormonlarını daha az üretmeye başladığı dönemde her kadının yaşayacağı dönemin adına menopoz diyoruz. Fakat gelişen tıp ve teknoloji bu dönemin olumlu yönlerinin yaşanmasına ve bu dönemin hissedilmeden atlatılmasına olanak sağlamıştır. Düzenli doktora gitmek ve bazı tedaviler bunu mümkün kılar. Azalmaya başlayan hormonları kısmen yerine koymayı amaçlayan hormon replasman tedavisi riski en aza indirilip yaşam kalitesini artırabilmektedir. Bunun için doktor kontrolünde olmak gereklidir.

İrem Komitoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir