Kışlık Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kışın soğuklarından korunmak için yapılabilecek şeylerden bir tanesi de kışlık kıyafet alırken bazı şeylere dikkat etmektir. Kıyafet seçimi yaparken bazı noktalara dikkat ederseniz daha iyi seçimler yapabilirsiniz. Kendinize, çocuğunuza ya da herhangi birine kışlık kıyafet alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bedendir. Gereğinden dar ya da bol olan kıyafetler üşümeye sebep olmaktadır. Dar kıyafetler vücudu çok fazla sıkacağı için terlemeye ve dolayısıyla üşümeye sebep olurlar. Gereğinden fazla bol kıyafetler ise vücudu sarmadığı için soğuk havanın içeri girmesine sebep olurlar ki bu da üşümeye sebep olur.Kışlık kıyafet alırken nelere dikkat edilmelidir, kışlık kıyafet, pamuklu kıyafet, polar kıyafetKıyafet alırken dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise üretildiği malzemedir. Polar, yün gibi sıcak tutma özelliği bulunan kumaşlardan üretilmiş elbiseler almanız daha iyi olacaktır. Vücudun sıcak kalması açısından bu malzemelerden üretilen kıyafetler daha iyidir. Fazla naylon içeren kumaşlardan özellikle uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü naylonlu kumaşlar hava almadıkları için terletirler ki terleme de üşümeye sebep olur. Naylonlu kıyafetler yerine pamuklu kıyafetleri tercih etmeniz vücudunuzun hava almasını sağlarken bir yandan da sıcak kalmanızı sağlar. Giyilen kıyafetlerin hava almamasının daha iyi olduğu sanılır. Hâlbuki hiç hava almayan kıyafetler daha sakıncalıdır.

Aşırı kalın kıyafet almak yerine ince kıyafetler almanızı ve tek kat giyinmek yerine iki kat giyinmenizi tavsiye ederiz. Üst üste iki tane ince kazak giymek biraz tuhaf olabilir ancak kazak ve süveter ile kombin yapılabilir. Eğer giyebiliyorsanız içlik giyip üstüne herhangi bir kıyafet giyebilirsiniz. Tabii gece elbisesi falan giyerken içlik tarzı şeyler yerine bluz ya da hafif transparan ince özel üretim atletler giyebilirsiniz.

Sürekli olarak göz ardı edilen bir diğer nokta ise satın alınan giysilerin dikiş boylarına dikkat edilmemesidir. Dikiş şekli ve boyu bir kıyafetin ısı tutmasını sağlayan noktalardır. Bu noktalara dikkat eder ve küçük boyutlu sık dikişler ile bir araya getirilmiş parçalardan oluşan kıyafet satın alırsanız daha sıcak bir kış geçirebilirsiniz.

gunay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir