KADINLARDA ÜROLOJİ CERRAHİSİ, HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

KADINLARDA ÜROLOJİ CERRAHİSİ, HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bugün kadınlarda üroloji konusunu ele alacağız. Üroloji kadınlar ve erkeklerde üriner sistemini inceleyen bilim dalıdır. İdrar kaçırma, piyelonefrit, sistik, kondilom, cinsel işlev bozukluğu ve aşırı mesane bozukluğu gibi durumları vardır.Bunları inceleyip tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

İDRAR KAÇIRMA: İdrar torbasının iki işlevi vardır. İlki idrarı torbada biriktirme, ikincisi ise idrarı idrar kesesinde depolama bu işlevlerin yerinen getirilememesi sonucunda bu hastalık ortaya çıkar. Bu hastalıklarda kadınlarda ani durumlarda gülme, ağlama ve ani refleksler sonucunda ortaya çıkar. Doğum sayısı yüksek kadınlarda bu hastalığın başına gelme olasılığı yüksektir. Bu hastalığın tedavisi mümkündür. İster ilaç tedavi ile ister egzersiz tedavisi yöntemiyle hastalıktan atlatılabilir.

Aşağıdaki videomuzu izleyerek kadınlarda idrar kaçırma nedir öğrenebilirsiniz. Videoyu ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Videomuzu izledikten sonra kadınlarda üroloji ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedir?

SİSTİK: Her oran gibi üreme organlarında mikrop bulaşması sonucu ortaya çıkar mikrop bulaştığı bölgelere göre değişik isimlerle adlandırılır. Sistik bu mikroplardan biridir ve mesane bölgesine yerleşir. Bu hastalık yüksek oranda mesane bölgesinde görülür. Belirtileri mikrobun olduğu bölgede devamlı acı, idrar yaparken acıma, ve sürekli idrara gitme isteği şeklinde belirir. Belirtiler var ise hemen tedaviye başvurulur.

KONDİLOM: HPV adı verilen bu virüsler bu hastalıkların başlangıç sebebidir. Bu virüsler kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olurlar. Hastalığın bulaşma yolları direkt deri yoluyla vücudumuza bulaşabileceği gibi cinsel ilişki yolu ile de bulaşabilir. Vücutta siğillerin ortaya çıkmasına sebep olurlar. Tamamen yok edici bir tedavisi geliştirilememiştir. İlk aşamada siğiller ortadan kaldırılır bu durumda bile zaman içinde siğiller yeniden ortaya çıkabilir. Önleme yolları tek kişi ile ilişki, prezervatif kullanma ve benzeridir.

AŞIRI AKTİF MESANE BÜYÜMESİ: Normal hayatta olur olmadık zamanda aniden ortaya çıkan idrar ihtiyacı sonucu gelen hastalıktır. Normal işlevinde idrar torbasının dolması ile tuvalete çıkma ihtiyacı olurken bu hastalıkta sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı ortaya çıkar. Kadınlarda çoğunluklar idrar yollarında görülen enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Bazı hastalıklarda tedavi işe yarar bir diğer tedavi yöntemi ise idrar yolu kaslarını yapılan egzersizler yardımıyla güçlendirmedi.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI: Kadınlarda belli dönemden sonra cinsel hayat bitmez aksine normal olağan şeklinde devam edebilir. Cinsel ilişki kadınlarda menapoz önemli bir noktadır. Menapoz sonrası kadınlarda ortaya çıkan olumsuz durum çocuk sahibi olamamadır. Cinsel yaşam kişiden kişiye farklılık göstererek devam eder. İnsanın durumu bu noktada önemli olur. Kadınlarda menapoz sonrası cinsel yaşamda aktiflik kişilerin ne kadar sağlıklı olduğu anlamına gelir.

PİYELONEFRİT: Eğer böbreklere mikrop bulaşması sonucu enfeksiyon oluşursa bunlara piyelonefrit denir. Belirtileri bel ağrı, sırt ağrısı, ateş ve halsizlik olarak gözlemlenir. Bu enfeksiyonların acil tedavisi yapılmaması sonucu hayati tehlikelere dahi yol açabilecek enfeksiyonlardır. Gözlemlendiği takdirde hemen tedaviye başlanmalıdır. İlk olarak idrar kültürü denen testler yapılmalıdır. Bu testler sonucunda tedavide nasıl bir yol izleneceği belirtilir.

Aşağıdaki videomuzu izleyerek böbrek iltihabı(nefrit) nedir öğrenebilirsiniz. Videoyu ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Böbrek İltihabı(nefrit) Nedir?

Böbrek İltihabının Belirtileri Nelerdir?

 

İrem Komitoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir