Kadınlarda Görülebilecek Özel Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda Görülebilecek Özel Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlar, biyolojik özellikleri bakımından erkeklere göre daha detaylı ve özeldir. Kadınların bu özel biyolojisinin yanında getirdiği özel hastalıkları da vardır. Bunlardan birkaçı; rahim kanseri, yumurtalıklarda oluşan kist, meme kanseri, miyomlar, adet kanamalarının zamansız ve gecikmeli gelmesi ve vajinismustur. Bu kadın hastalıklarının içinde sadece biri erkeklerde de görülebilir ve bu hastalık meme kanseridir. Fakat meme kanseri erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Kadın hastalıklarının bir diğer ismi de jinekolojidir. Kadın hastalıklarıyla (jinekoloji) ilgilenen doktorlarımıza da jinekolog adı verilir. Kadın hastalıkların çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu kadın hastalıkları hakkındaki kısa bilgilerden ve tedavi yöntemlerinden bahsedelim birazda.

Rahim kanseri; daha çok menopoz dönemine girmiş kadınların yakalanması yüksek olan bir kadın hastalığıdır. Rahim kanserlerinin %70-75 gibi büyük bir oranı 45-75 yaş arasında bulunan sağlığı yerinde olmayan kadınlarda olduğu görülmektedir. Rahim kanserinde en büyük belirti beklenmedik vajinal kanamalardır. Bu tip beklenmedik kanamalar yaşandığı zaman mutlaka jinekolojik muayene olmaları gerekmektedir. Uzun zamanlı doğum kontrol hapları kullanmak rahim kanseri riskini azaltmaktadır. Çünkü doğum kontrol hapları bırakıldığı andan itibaren etkisini on yıl süre ile devam ettirmektedir. Kilo kontrolü olan kişilerde, sigara ve alkol kullanmayan kişilerde bu risk daha az olacaktır.

Aşağıdaki videomuzdan rahim ağzı kanseri neden olur ve tedavisi nedir izleyerek öğrenebilirsiniz. Videoyu ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Yumurtalık kisti hakkında yazımızı videomuzdan sonra okuyabilirsiniz.

Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kisti; yumurtalık kistlerine üreme dönemindeki kadınlarda sık rastlanır ve bu kistlerin çoğu tedavi gerektirmeden kendi kendine yok olur. İşlevsel kistler ise; folikülün büyümeye devam etmesi veya sarı cismin gerilemesiyle (corpus luteum kisti) ortaya çıkar. Folikül kisti; yumurtlama sürecinde ortaya çıkan folikülün aşırı büyümesi sonucu ortaya çıkar. Bu tür kistler doktorların sıklıkla verdiği doğum kontrol hapları sayesinde büzülerek kaybolurlar. Corpus luteum kisti ise; diğer kistlere göre ağrılıdırlar. Normalde sarı cismin belirli bir süre sonunda kaybolması gerekirken progesteron salgısına devam etmesiyle adet kanamalarının gecikmesine neden olurlar. Kendiliğinden veya doğum kontrol haplarıyla kaybolabilirler. Tabi kaybolma süresi folikül kistlerine göre daha uzun süreli olabilir.

Aşağıdaki videomuzdan yumurtalık kisti neden olur izleyerek öğrenebilirsiniz. Videoyu ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Meme kanseri hakkında yazımızı videomuzdan sonra okuyabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Meme kanseri; meme hücrelerinde başlar. Dünyada en sık görülen kanser türlerinden akciğer kanserinden sonra ikinci sırada meme kanseri vardır. Her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski vardır. Meme kanseri erkeklerde de görülebilir. Fakat erkeklere oranda kadınlarda görülme sıklığı 100 kattır. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir. Meme kanserinin birçok çeşidi ve evreleri vardır. En sık karşılaşılan meme kanseri türü duktal karsinomadır ve memenin süt kanallarında başlar. Meme kanseri hemen teşhis edilip tedaviye başlanmazda diğer organlara da yayılabilir. Bunlar akciğer, karaciğer, kemikler ve lenfatik nodüllerdir. Kırk yaş üstü kişilerin her yıl mamografi çektirmeleri önerilir. Kadınların ise her ay kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapmaları gerekmektedir. Özellikle adetlerinin 5 ve 7. günlerinde kendi kendine meme muayenelerini ayda bir kez meme kanserini erken teşhis edebilmek için yapmalıdırlar. Meme kanserinde erken teşhis kilit noktadır.

Aşağıdaki videomuzdan meme kanseri nasıl tedavi edilir izleyerek öğrenebilirsiniz. Videoyu ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Miyomlar hakkında yazımızı videomuzdan sonra okuyabilirsiniz.

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Miyomlar; iyi huylu ur olarak adlandırılır. Kaynağını rahim kaslarından alan iyi huylu kitledir. Miyomlar daha çok 30 – 40 yaş arası kadınlarda rastlanır. Genel olarak, kadının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek kadar şiddetli tepki veren miyomlar ve kanserleşme ihtimali kesinleşmeyen miyomlar için ameliyatla alınma yöntemi tedavi yolu olarak tercih edilir. Miyom sayısı çok fazla olan kadınlarda önce çocuk arzusunun devam edip etmediği sorulur. Eğer devam etmiyorsa rahminin alınması tedavi yöntemi olarak tercih edilir.

Aşağıdaki videomuzdan miyom tedavisinde ne tür tedavi yöntemleri kullanılıyor izleyerek öğrenebilirsiniz. Videoyu ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Vajinismus hakkında yazımızı videomuzdan sonra okuyabilirsiniz.

Miyom Tedavisinde Ne Tür Tedavi Yöntemleri Kullanılıyor?

Vajinismus; kadın cinsel organı kaslarının spazmı sonucunda ilişkiye girememe veya ilişkinin ağrılı ve sancılı geçmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Toplumumuzda oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Çiftler geçer diye evliliklerinin ilk yıllarında veya evlilikleri tehlikeye düşmeden önce tedaviye yanaşmazlar. Tedavide çiftlerin birlikte jinekologla görüşmeye gelmesi daha etkili olmaktadır. Vajinismus tedavisinde bilişsel davranışçı terapi uygulanır. Terapinin seansları hastalığın şiddetine göre 2 ile 6 seans arasında değişmektedir.

Aşağıdaki videomuzdan vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir izleyerek öğrenebilirsiniz. Videoyu ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

İrem Komitoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir