Çatlak Topuklar İçin Önlemler

Çatlak Topuklar İçin Önlemler

Acılı ve çok rahatsız edici problemlerden bir tanesi de topukta oluşan çatlaklardır. Topuk çatlakları için maske tariflerimize geçmeden önce pratik ve rahatlatıcı çözümler vereceğiz. Topuk çatlağı erkeklerde ve kadınlarda rastlanan bir problemdir ve bu problem oldukça rahatsız edicidir. Gün içerisinde fazla ayakta kalan kişilerde görülen bu sorun aşılabilir bir sorundur.

Aşağıdaki videomuzu izleyerek topuk çatlakları nasıl önleneceğini öğrenebilirsiniz .Unutmayın, bu sitedeki bilgiler sadece tavsiye niteliği taşır. Kronik bir sorununuz varsa mutlaka doktora görünmelisiniz.Videoyu ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Topuk Çatlakları Nasıl Önlenir?

 Topuk çatlakları İçin Bitkisel Çözüm
Öncelikle ayakları rahatlatacak olan su ile tedavi aşaması uygulanmalıdır. Bir leğenin içerisine ayak dayanacak şekilde sıcak su konulur ve bu suyun içerisine az miktarda özel üretim kaya tuzu konulur. Ayaklar bu suda bekletilir ve topuklar üzerinde iyice yumuşamış olan ölü deri temizlenir. Dinlenmiş ve ölü derilerden arındırılmış olan topukları rahatlatacak olan maske uygulanır.

Topuk çatlakları için maske malzemeleri:

  • Bir tatlı kaşığı saf zeytinyağı
  • Bir tatlı kaşığı badem yağı
  • Üç tatlı kaşığı deniz tuzu
  • Sekiz adet çilek

Hazırlanışı:

Derin bir kâsenin içerisine çilekleri koyalım ve bir çatal yardımı ile püre haline getirelim. İyice ezilmiş olan çileklerin içerisine saf zeytinyağını, deniz tuzunu ve badem yağını ilave edip malzemeyi iyice karıştıralım. Boza kıvamına gelmiş olan karışımı ayaklara masaj yapmak sureti ile iyice sürelim ve 15 dakika kadar bekletelim. Verilen süre dolduktan sonra ayakları bebek yıkama suyu ayarında su ile iyice durulayıp, havlu yardımı ile yavaşça kurulayalım. Topuklarda meydana gelen çatlak sorunundan kurtulmak için bu işlemi haftada en az bir defa tekrarlayalım.

Yine topuklarda çatlak giderici diğer bir maske tarifi için malzemeler:

  • Bir yemek kaşığı beyaz toz şeker
  • Bir tatlı kaşığı okaliptus yağı

Hazırlanışı:

Derin bir kâsenin içerisine 3 yemek kaşığı su koyalım ve içerisine beyaz toz şekeri ilave edip, iyice karıştıralım. Bu karışımı elde ettikten sonra topuk üzerinde bulunan çatlaklara sürelim. Henüz nemli halde olan topukların üzerine okaliptus yağını da sürüp, penye özelliği olan çorap ile üç saat boyunca muhafaza edelim. Verilen süre dolduktan sonra ayakları durulayalım ve havlu yardımı ile kurulayalım. Bu tedavinin verimli olabilmesi için haftada bir kez uygulanması yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu verilen maske istenir ise ayağın tamamına uygulanabilir.

Aşağıdaki videolardan topuk çatlakları neden olur, nasıl önlenir ve topuk çatlaklarından dolayı kaynaklanan acıyı azaltmak için neler yapılabileceği hakkında fikir sahibi olabilirsinizVideoları ve yazımızı beğenirseniz, yorum olarak yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Topuk Çatlakları Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Topuk Çatlakları Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Topuk Çatlaklarından Kaynaklanan Acıyı Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

İrem Komitoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir