Bayanlar İçin Ağız ve Diş Sağlığı

Bayanlar İçin Ağız ve Diş Sağlığı

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak kanser gibi hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.  Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığımızın bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar.

Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip tükürükle karışarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yarar, tat alma organı olan dilin, çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır. Dişler besinleri parçalar ve öğütür.  Görünürdede, konuşmada da büyük etkisi vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarması zorlaşır. Dişlerin gelişiminde çıkan ilk süt dişleri daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır.

Ağız sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının  bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkiler.

 Aşağıdaki videomuzdan diş eti iltihabının nedenleri nelerdir izleyerek öğrenebilirsiniz. Videomuzu beğenirseniz yorum olarak  fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Videomuzu izledikten diş sağlığı ile ilgili sonra yazımızı okumaya devam edin. 

Diş Eti İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve diğer organlarda da önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ağızlarda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu ” ağız ve diş sağlığının” varlığını gösterir. En önemli sorun olan diş çürümesinin oluşmasında üç temel etken bulunmaktadır. Duyarlı bir diş yüzey, mikroorganizmalar için elverişli yiyecek artıkları, bunların parçalanmasına ve asit oluşumuna yol açacak mikroorganizmaların varlığı. Besinler içinde diş çürümesine en çok neden olanlar karbonhidratlar, yani kabaca, şekerli gıdalardır.

Aşağıdaki videomuzdan diş çürüğü nedir izleyerek öğrenebilirsiniz. Videomuzu beğenirseniz yorum olarak  fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Videomuzu izledikten diş sağlığı ile ilgili sonra yazımızı okumaya devam edin.
Diş Çürüğü Nedir?

Dişler düzenli olarak fırçalanır ve baķımlarına düzen gösterilirse mikroplar onlara zarar veremezler. Diş çürüğü dişte oyuklar yaparak dişin yapısını bozan ve kendi kendine iyileşemeyen bir hastalıktır.               Dişler iyice temizlenmezse üstünde mikroplar birikir. Ağız içerisindeki bakteriler yiyecek artıklarındaki şekerli maddeleri kullanarak onu saydam, yapışkan bir madde haline getirir. Bu birikintilere plak denir. Bu plaklar bakteri oluşumunu çoğaltır ve dişlere zarar vermeye başlarlar. Besinlerin tatlandırılması için kullanılan asitle dişlere zarar verir. Asit ise diş minesinin erimesine neden olur. Asitler dişin koruyucu tabakası olan diş minesi üzerinde küçük delikçikler oluşturur. Bu delikler giderek genişler ve küçük oyukluk haline gelir. Diş çürüğü gitgide diş özüne yürür ve diş ağrıları başlar.

Diş sağlığı açısından sularla aldığımız florda çok önemlidir. Sularında flor eksikliği olan yerleşim yerlerinde diş çürüklerinin oranı çok artar. Bu nedenle florla ilgili sağlık kuruluşlarının tavsiyelerine uymakta yarar vardır.

Diş eti hastalıkları da en önemli diş sağlığı sorunları arasında olup ağız hijyeninin bozukluğu ile yakından ilişkilidir. Baş göstermeye başladığı sıralarda diş etleri çok kolay kanar. Diş eti kanamalarında diş hekimi muayenesi zorunludur. Diş etleri diş yuvalarındaki kanamalar, iltihaplanmalar genel olarak diş eti hastalığı olarak bilinir ve tedavi görülmesi gerekmektedir.  Ağız ve diş sıkıntıları yaşamamak için dişlere uygun bakım yapılmalı ve sağlık kontrolünü uygulamalısınız.

Aşağıdaki videomuzdan dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız izleyerek öğrenebilirsiniz. Videomuzu beğenirseniz yorum olarak  fikirlerinizi belirtebilirsiniz.
Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?
Gün İçinde Diş Fırçalama Fırsatı Bulamayanlar Neler Yapabilir?

İrem Komitoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir