Akdeniz Diyeti ile Zayıflayın

Akdeniz Diyeti ile Zayıflayın

Akdeniz diyetinin ömrü uzattığı bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

“A ve C vitamini deposu olan diyet kanser düşmanı ve kalp dostu. Akdeniz diyeti uygulayan 60 yaş üstü insanlar, başka diyetleri takip edenlere oranla en az bir yıl daha uzun yaşıyor”… ATİNA ÜNİV. PROF. DR. DİMİTRİOS THİCHOPOULOS
Daha az kalp damar hastalığı ve kanser riski ta­şıyan, Akdeniz ülkelerinin geleneksel yi­yeceklerine dayanan diyet çeşididir.
Akdeniz Diyeti’nin temel esasları Ege kıyıları, Yunanistan ve Güney İtalya halkının beslenme alışkanlıklarına dayanmaktadır.
Yapılan araştırmalar, en uzun ömürlü insanların İspanya,Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinden çıkmasının rastlantı sonucu ortaya çıkmadığını kanıtlıyor.
Halk arasında Akdeniz diyeti olarak bilinen beslenme biçimi yalnızca kanser, romatizma ve kalp hastalıklarını önlemekle kalmıyor ömrü de uzatıyor.
Bu beslenme tarzının, içeriğinde antioksidan kapasitesi yüksek gıdalar, hücreleri yaşlandıran serbest oksijen radikallerini emme özelliğine sahip A ve C vitaminleri gibi antidoksan açısından zengin maddeler ,vücudun serbest radikallere bağlı hücresel zararlarını azalttığı gözlemlenmiştir. Bu da ömrü nasıl uzattığını kanıtlıyor.
Diyetin besin öğeleri arasında, yeşil sebze ve meyve, fasulye, mercimek, bezelye gibi taneli sebzeler ve baklagiller, kırmızı etten kaçınılması, balık ve tavuğa ağırlık verilmesi, daha çok az yağlı süt ve süt ürünlerinin tercih edilmesi ve yağ kaynağı tekli doymamış yağ çeşidi olan zeytinyağı bulunur.
Akdeniz diyetinde kural; ayda bir kırmızı et, haftada bir ise tavuk, yumurta ve tatlı yenmesi.
Her çeşit sebze ve meyve, kuruyemişler, baklagiller, tahıllar, zeytinyağı, peynir, yoğurt ve balık ise genellikle her gün yeniyor.

editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir