Bakım Maskeleri

Bakım maskeleri, çabuk ve etkili sonuç için cildin imdadına yetişen kozmetik ürünleri arasında önemli bir yer tutuyor. Özel formülleri sayesinde temizleyici, nemlendirici, onarıcı, canlandırıcı gibi değişik işlevlere sahipler. Kuru, yağlı, karma, hassas… kısaca her cilt tipi için uygun olanları var. Gece veya gündüz ne zaman isterseniz uygulamanız mümkün; tek şartla: cildiniz makyajsız ve temiz olmalı. En doğru uygulama peryodu ise, haftada 1 kez bakım maskesi yapmakta fayda var.

İşte, en çok kullanılan ve el altında bulunması gereken 2 maske türü ve etkileri:
Nemlendirici maskeler: Özellikle sonbaharda her cildin derdine devadır. Yaz boyu, güneş, rüzgar, klorlu ve tuzlu su, rejim derken cilt yıpranır, nemini ve canlılığını yitirir. Nemlendirici maskeler cildi derinlemesine nemlendirip nem tutma bariyerinin onarılmasına yardım eder, nemsizlik veya kuruluktan oluşan tahrişleri giderir, hassasiyeti yatıştırır. Cilde parlaklık, canlılık ve yumuşaklık kazandırır. Eğer cildiniz fazlasıyla yıpranıp hassasiyet kazandıysa düzelene dek nemlendirici maskeyi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Nemlendirici maskeler genellikle fazlası kağıt bir mendille alınarak yüzde bırakılır.
Temizleyici maskeler: Kent yaşamında ve kış aylarında cildi toz ve kirden hızla arındırarak cildin derinlemesine temizlenmesinde son derece etkilidirler. Cildi fazla yağ salgısından ve ölü hücrelerden de temizledikleri için cildin sağlıklı ve net bir görünüme kavuşmasını sağlarlar. Yağlı ciltler için hazırlanmış olanları cildi temizlemenin yanı sıra sebum salgısını da dengeleyerek siyah nokta ve sivilce oluşumunu da engeller.
Bu 2 tip maskenin yanı sıra, cildin ihtiyaçlarına göre, besleyici, kırışık önleyici ve azaltıcı, onarıcı, leke giderici, enerji verici gibi etkilere sahip maskeler de vardır.

Cildinizi Keşfedin!

Önce parmağınızı cildinizde gezdirin. Cildinizin yağlı bir tabakayla kaplı olduğunu fark edeceksiniz. Bu tabaka, sebum ve sudan oluşan cildin koruyucu tabakasıdır. İşte bu koruyucu tabakanın içerisindeki sebum yani yağ oranı cilt tipinizi belirler.
Eğer sebum oranı az ise cildiniz kuru; fazla ise yağlı; normal ve dengeli ise normal ve karma cilttir.

Kuru cilt oldukça incedir ve gözenekleri çok küçüktür. Görünümü mat ve serttir. Dokununca kuru ve pürtüklüdür. Cilt kendini koruma özelliğini tam olarak yerine getiremediği için iç ve dış faktörlerden kolayca etkilenip tahriş olur. Sık sık gerilir, kaşınır, karıncalanır, çatlar ve soyulur. Banyodan sonra kızarıklıklar oluşur, sabun ve kireçli su rahatsızlık verir. Fazlasıyla nemsizdir, günlük bakım kremi kullanılmasına rağmen hala kuruluk ve gerginlik hissedilir.
Yağlı cilt kalındır ve gözenekleri çıplak gözle rahatlıkla görülecek kadar genişlemiştir. Rengi donuk, görünümü yağlı ve parlaktır. Dokununca kaygandır. Sık sık sivilce ve siyah nokta oluşur. Makyaj çok çabuk bozulur hatta akar. Oldukça dayanıklıdır, en geç kırışan cilt türüdür.
Karma cilt yağlı ile kuru arasındaki cilttir; ne yağlı, ne kurudur. Alın, burun ve çene ( T bölgesi ) yağlı; yanaklar normal veya kurudur. Yanak bölgesindeki cildin tipi dış etkenlere bağlı olarak değişebilir.
Normal cildin gözenekleri optimal açıklıktadır. Rengi pembedir. Görünümü taze ve sağlıklıdır. Dokununca yumuşak ve pürüzsüzdür.

Bir önemli not, cildiniz hangi tipte olursa olsun, fazla güneşlenme, mevsim değişimleri ve hormonal etkenler nedeniyle nemsizlik, hassasiyet veya kuruluk gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken, özel bakım programları uygulamaktır.

 

Yüzdeki Güneş Lekeleri

Bazılarının yüzünde oluşan kahverengi güneş lekeleri melazma olarak adlandırdığımız leke türleridir. Bu leke sorunlarının meydana gelişmesindeki önemli faktörler genetik ve güneş ışığıdır.

Güneş lekelerinden nasıl kurtulabilirsiniz? veya yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer? Bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. yüzde oluşan bu kahverengi güneş lekeleri melazma olarak adlandırırız. Doğum kontrol hapları ve hamilelik döneminde meydana gelan hormonal değişimler bu kahverengi lekelerin oluşmasında büyük etken sağlar. Melazma güneş gören bölgelerde sınırlıdır daha çok alnımız, burun, üst dudak, yanak ve genellikle çene kısımlarında bu lekeler belirgin olarak kendini gösterir.Pigmentasyon derinin üst tabakasında ya da alt tabakada ) veya her ikisinde birden görülebilir. Wood ışığı incelemesi pigment depolanmasının hangi katmanda olduğunu anlamaya yardım eder.

Güneş Lekelerine Etkili Çözüm
Melazma’nın (Kahverengi Lekelerin) tedavisi zordur. Tedavi edilmediğinde kendiliğinden düzelme beklemeyiniz. Hatta tedavi bittikten sonra nüksedebilir.

Ciltteki lekelerin giderilmesi için kimyasal veya mekanik soyma işlemleri, lazer ve IPL uygulamaları gibi birçok madde ve yöntem uygulanmaktadır.

Güneşten korunmak tedavideki ilk basamaktır. Güneş lekeleri için ilk olarak güneş kremi kullanarak güneş ışınlarının oluşmasını sağlayan kahverengi lekeleri en aza indirmemiz için en az  15 faktör güneş koruyucu tercih edilmelidir.

Doğum kontrol ilaçlarının, bazı antibiyotiklerin ve epilepsi ilaçlarının alımı sırasında ya da parfüm sürdükten hemen sonra güneşe çıkılmamalı.

• Vitaminler: Vitaminleri ağızdan alırsınız, ama onları cildinize de sürebileceğinizi biliyor muydunuz? Terkibinde A, E, C vitaminleri ve antioksidanlar olan kremleri kullanabilirsiniz. B3 vitamini ve koenzim Q10 da, güneşin zararlı ışıklarının oluşturduğu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur.
• Hidrokinon, C vitamini, arbutin, laktik asit, pirüvik asit, kojik asit, azelaik asit, retinoik asit, alfa ve beta hidroksi asitler gibi bileşikler kimyasal soyma amacıyla kullanılan başlıca renk açıcı ve leke giderici ajanlardır.
• Kimyasal Peeling : Kimyasal peeling leke tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Derinin soyulmasıyla melanin pigmentinde azalma meydana gelir. Triklorasetik asit ve glikolik asit en çok uygulanan peeling maddeleridir. Doktorlar tarafından yapılan bu işlem, yüzeysel, orta ve derin peeling olmak üzere 3 çeşittir.

Deriye bazı solüsyonların uygulamasıyla yapılan kimyasal peeling, cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını yitirmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini gerçekleştirir. Kimyasal peeling uygulaması derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma süreci başlatır ve kolajen sentezlenmesini uyararak daha genç ve sağlıklı homojen bir derinin oluşumunu sağlar.

Kabarık kahverengi lekelerde ve cilt kanseri riski taşıyan kırmızı lekelerde, trikloroasetik asit adlı bir asit veya kriyoterapi yöntemi gerekebilir.

• Dermabrazyon : Derinin en üst tabakası olan epidermisin tümü, dermis tabakasının ise üst kısmı dermabrazyon cihazları kullanılarak kaldırılır. İyileşme belirtileri bir hafta içinde başlar. Dermabrazyon ameliyathane ortamında ve steril şartlarda plastik cerrah ve dermatologlar tarafından uygulanır.
• Kriyoterapi : Uygulanan bölgede doku harabiyetine yol açarak etkisini gösteren bir yöntemdir. Soğuk etkisiyle içindeki ve dışındaki saf su, buz kristalleri haline getirilerek hücre öldürülür. Kriyoterapi yöntemi için florokarbon, katı karbondioksit, nitröz oksit ve sıvı azot gazı gibi kriyojen maddeler kullanılmaktadır.

Güneş Lekeleri Lazer Tedavisi: Lazer ve ışık uygulamaları da lekelerin giderilmesinde kullanılan tedavi yöntemleridir. Melanin adlı pigment tarafından emilen ışık, önce kısa bir süre lekenin daha da kararmasına yol açar. Daha sonra ölen hücrelerin vücuttan atılmasıyla leke seans seans uzaklaştırılır. Bu uygulamalar hem cilde homojen bir renk kazandırır hem de cildi yenileyen uyarıları sağlar.
• IPL (Intense Pulse Light) : Cihazın flash lambasından yoğunlaştırılmış görünür bir ışık verilir. Uygulanan foto genesis işlemi derinin en üst tabakasını yeniler. Bu şekilde güneş lekeleri kızarıklıklar ve ince damarsal genişlemeler tedavi edililir.

Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm. Güneş lekeleri Yüzde, gövdede, kollarda, ellerin üzerinde ve bazen bacaklarda açık kahverengi ile koyu kahverengi arasında tonlarda çok sayıda oluşabilecek cilt lekeleridir. Pigmentasyon lekeleri ciltteki melanin miktarının artması ve eşit olmayan bir şekilde dağılmaya başlamasıyla meydana gelir. Bu lekelerin en önemli nedeni güneş ışınlarıdır. Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı, gebelik ve stres gibi etkenlerin yol açtığı hormonal dengesizlikler de pigment lekeleri neden olabilir.

Güneşten gelen ultraviyole ışınları, yalnızca 5 dakikalık bir sürede melanin üretimini tetikler ve bu üretimin 36 saat süresince devam etmesine sebebiyet verir.

• Green Peel (Bitkisel Peeling) – Saf bitki karışımından meydana gelir. Kimyasal katkı maddesi içermez, uygulanan bölgede kan dolaşımını hızlandırır ve mikrogranüller sayesinde üst deride soyucu bir etkide bulunur.
• Limon – Limon suyu doğal bir cilt beyazlatıcısıdır, ve bu amaçla kullanıldığı taktirde günde birkaç kez cilde uygulanabilir. Yalnız limon, cildinizi güneşe karşı fazlasıyla duyarlı bir hale sokacağından, bu terapiden olumsuz etkilenmemek için, dışarıdaysanız etkilenmiş bölgelerin kapatılmış olduğundan emin olun.
• Yoğurt – Bir yemek kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu karıştırıp cildinize sürün. 30 dakika kadar sonra hafifçe ovarak çıkarın. Uygulama bittikten sonra koruma faktörlü kreminizi sürün.

Bir ek olarak size bitkisel güneş lekelerine çözüm için aşağıdaki video’dan destek alabilirsiniz.

Bitkisel Doğal Saç Bakımı Kürleri

Saçlarımızın her zaman ilgiye ihtiyacı var. Saçlarımız sürekli kırılıyor, kuruyor, saç deriniz kaşınıyor ise bunun için herhangi bir saç kremi kullanmıyor iseniz işte bu bitkisel doğal saç bakım kürlerini sizin için hazırladık. Bu bitkisel saç bakımı sayesinde son derece saçlarınızı canlandırarak saç diplerinizin daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlar ve kırılmasını önleyebilirsiniz. Saçlarımızı ilk olarak kirli havadan korumamız gerekmektedir ve ayda bir kez de olsa kuaförle saçlarınızın uçlarını 1 cm kestirebilirsiniz bu daha fazla kırık saç olmasına karşı etkili bir çözüm olacaktır.

Saçlarımız için kullanmış olduğumuz kimyasal maddeler saçlarımızın gittikçe olumsuz yönde etkilenmesine neden olur saçlarımızı hem cansız bir görüntü veriyor hemde inceliyor bu durum için kullanmış olduğunuz boya ve diğer saç ürünlerini saçlarınıza uygularken oldukça dikkat etmenize özen gösterin.

Şimdi ilk olarak bu cansız ve ince saçlar için hazırlamış olduğumuz bitkisel saç bakımı sayesinde saçlarımızı geri kazanalım.

1 Adet yumarta sarısı

1 Çorba kaşığı bal

1 Kahve fincanı zeytin yağı ılık olmalı

1 Adet E vitamini ampülü

Yumurtanın sarısında bulunan protein saçlarımız için oldukça etkilidir.Bir kaba yumurtanın sarısını kırarak bir çorba kaşığı bal ilave ediyoruz daha sonrada 1 kahve fincanı zeytin yağı ve e vitamini ampülüde kırıp ekleyerek bu karışımı karıyoruz. Bu karışımı elde ettikten sonra saç diplerimize boya sürercesine masaj yaparcasına yedirin ve saçlarınızın uçlarınada yedirmeyi unutmayın. Daha sonra saçlarınızı streçleyerek 2 saat kadar bir süre bekletin. Streçi 2 saat sonra açtığınızda saç derinize masaj yapın ve bundan sonra bitkisel şampuanınız var ise bitkisel şampuanınız ile yada kendi şampuanınızı kullanarak saçlarınızı yıkayın. Bu doğal saç bakım kürünü her ay 1 kez yapmanızda fayda olacaktır bir süre sonra saçlarınız doğal görünümünü kazanarak daha olgun gösterecektir.

Kepekli saçlar için bitkisel saç bakımı

2 kaşık limon suyunu bu sirkede olabilir. 1 litre suya ilave ederek biraz ısıtarak ılık hale getiriyoruz. Bu bitkisel bakım saçlarınızı derinlemesine temizler ve kepeği ortadan kaldırır. Ilık olan bu karışımı saçlarınızı şampuanla yıkarken bu karışımı üstüne döküyoruz ve masaj yaparak saçlarımıza iyice nüfus ettirerek saçlarımızı durulayarak yıkadıktan sonra saçlarınıza uygun olan saç kremini kullanabilirsiniz veya kullanmadan kurulayıp saçlarınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu bakım ile saçlarınız hem parlayacaktır hemde limonda bulunan vitaminler ile saçlarınızı besleyip temizleyecektir bu bakımı 2 günde bir kullanabilirsiniz. Görüceksiniz kepekli saçlardan eser kalmayacaktır.

Hazırlamış olduğumuz bu bitkisel saç bakımları ile evde kendiniz hazırlayabileceğiniz maliyeti olmayan son derece doğal olan saç bakım maskeleridir oldukça faydalı olduğu gibi saçlarınıza kullanmış olduğunuz bu kimyasal maddelerden arındırarak doğal görünüm kazandıracaktır.

 
Paylaştığımız bu video dan da izleyebilir vermiş olduğumuz doğal saç bakımını uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalara Maske

Cildinizin aşırı yağlanması ve güneşlerin ardında oluşan yaz aylarında cildimizde daha çok gördüğümüz siyah noktalar için sizlere hazırlayacağımız maske ile doğal bir şekilde bunları evde kendimiz doğal yöntemlerle yok etmeye çalışacağız.

Siyah Noktalar için En Doğal Maske Çeşitleri

1. 1 kaşık yoğurt, rendelenmiş 1 adet limon ve bir kaşık mısır ununu bir küçük bir kab içerisinde karıştırarak yüzümüzdeki siyah noktaların olduğu yerlere masaj şeklinde uyguluyoruz ve 15-20 dakika bekledikten sonra yüzümüzü ılık suyla buna dikkat etmeliyiz siyah noktaların gitmesine en yardımcı olacak ve onları gevşetecek ılık su ile yıkamaktır ve kurularken kesinlikle temiz bir havlu kullanmalıyız yüzümüz için.

2. Bir kaba biraz yulaf ve su ile karıştırarak su ile pişirin. Pişirdiğimiz bu yulaflı suyu bir kaba alarak süzmeliyiz. Yulaflar yumuşadığı için kolayca ezilir. Ezilmiş bu yulafları soğuttuktan sonra yüzümüze sürerek bekletiyoruz. Bu maske ile siyah noktaları haftada 1 2 kez tekrarlayarak giderebiliriz.

3.Elma sirkesi içeriğinde doğal alfa hidroksil asit bulunan elma sirkesi ile cildinize uygulayarak hem peeling hemde siyah noktalar için çözüm üretebilirsiniz.

4. Bal ile cildinizi besleyerek temizleyebilir ve nemlendirebilirsiniz ve siyah noktalardan kurtulmak için etkili bir maske haline getirebilirsiniz. 2 çorba kaşığı bal yüzünüzdeki siyah noktalara yayarak macun şeklinde uygulayın daha sonra on beş dakika ılık su ile pamuk yardımı ile yumuşak bir şekilde temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra yüzünüzü dinlendirmenizde fayda var.

5.Yarım salatalığı blendır içine ilave edin ve hamur şekline getirin daha sonra yüzünüze sürün ve biraz beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın bu maske de siyah noktalara ve cildinize peeling etkisi yaratan etkili bir doğal maske çeşididir.

Bu maskeler kesinlikle doğal ve bitkisel olduklarından dolayı herhangi bir yan etkisi olmayacaktır. Cildinizde bu maskeleri fazla bekletmemenizi öneririm. ve yüzünüzü yıkarken genelde ılık su ile yıkamanız daha arındırıcı olacaktır. Siyah noktalar için bu maske çeşitleri son derece etkili olacaktır sağlıklı siyah noktasız günler diliyorum 🙂

Bu video daki gibi bir siyah nokta için maske yapabilirsiniz. Siyah nokta maskesi.

Etkili Sivilce Maskesi

Yaz aylarında cildimizin daha çabuk yağlanması ve daha çok gazlı içecekler ve yağlı yiyecekler tüketerek cildimizdeki sivilcelerin çoğalması daha kolay olduğu zamanlarda sizler için bir çok etkili sivilce maskesi hazırladık işte bunların en etkili olanlarını cildinize uygulayarak sivilcelerden az da olsa bu yaz sezonu için önlem alabilirsiniz.

Sivilceleri önleyen maske çeşitleri nelerdir nasıl bir maske cildimiz için etkili olur ? Bu yazımızda sizde pürüzsüz ve sivilce ile uyanmak istemiyor iseniz bu maskeleri kesinlikle denemenizde fayda var.

Öncelikle bu maskeleri size tarif etmeden önce cildinizin gerginleştirmeye yarayacak bu maskeler sivilceler hariç aynı zamanda cildinizi güzelleştirerek parlak bir cilt haline gelmesini sağlar. Kesinlikle doğal olan bu maskeler hiç bir yan etkisi olmadığı gibi bir çok sivilce kremleri veya ürünlerinden daha etkilidir onca para dökmenize gerek kalmayacak.

İlk olarak etkili sivilce maskemiz gözenekleri sıkılaştırarak cildinizin parlak görünmesini sağlayacak ve cilt lekelerini gidermeye yarayacak şekilde yardımcı olacak olan bu maske sizin için en etkili çözüm olacaktır.

Yarım bardak soya unu ve bir adet yumurta akını bir küçük kaba birleştirerek hafif kara bilirsiniz. soya ununda yüksek derecede protein içerdiği ve yumurta akında bulunan germe etkisi ile cildiniz ile bu maske parlak ve gerginleşecek.

Bu maskeyi cildinize uygulamadan önce kesinlikle cildinizin temiz olması gerekmektedir, Dudak göz ve yara çevresi hariç bu maskeyi uygulayarak 10 ila 15 dakika bekleterek cildinizi ılık suyla durulayarak nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendiriciniz yok ise çok az buhar altında cildinizi bekleterek nemlendirebilirsiniz. Bu maskeyi her ay 3 veya 4 kez cildinize ara ara uygulamanız cildinizi bir süre sonra güzelleştirecektir.

Cildimiz için bir diğer sivilce maskesi ise bal ve elma maskesi

Bir elmayı rendeleyerek bir kab içerisinde 4 yemek kaşığı bal ile birlikte karıştırarak yüzümüze uyguluyoruz ve uyguladıktan 15-20 dakika gibi bir süre beklettikten sonra yüzümüzü ılık su ile durulayabiliriz.

Havuç Maskesi:

Havuç maskesi tüm cilt tiplerine uygundur havuç maskesi herkesin kullanabilir olması oldukça temizlenmiş bir cilde sahip olursunuz.Bunun için havuçları yıkadıktan sonra ezerek macun kıvamına getirmelisiniz ardından cildinize uygulayarak 10 dakika bekletip cildinizi yıkamalısınız.

Yoğurt Maskesi

Bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırarak ve bir damla limon suyu sıkarak bu karışımı yüzünüze uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra 10-15 dakika bekleterek yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Kivi Maskesi

Kivi maskesi yağlı ve sivilceli ciltler için oldukça etkilidir. Kivi suyuna biraz kil ekledikten sonra karıştırarak elde edilen krem şeklini maske halinde yüzümüze uygulayarak 10 dakika bekleyerek yüzümüzü durulayabiliriz.

Bir diğer maske ise domates maskesi

Yağlı ciltler için oldukça uygun olan domates maskesi aynı zamanda siyah noktalara ve akneleri gidermeyede yardımcı olacaktır. Domates yağ salgısını dengeleyerek peeling etkisi sağlar.

Domates maskesi oldukça basittir. Domatesi bölerek hemen yüzünüze uygulayabilirsiniz veya püre haline getirerek yüzünüze uygulayıp on onbeş dakika bekleterek ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.

Bir diğer maske ise limonlu soda’dır. Limonlu soda cildinizi temizler peeling etkisi yaratır ve sivilceler içinde etkilidir.